Sowczyce, ul. Długa 37
46-300 Olesno
tel. kom. 667-658-575
e-mail: sdssowczyce@tlen.pl


Kartka z kalendarza

niedziela, 19 maja 2024
Piotr, Iwa


Statystyki odwiedzin.

Dzisiejsze wizyty: 7
Licznik odwiedzin: 58869

„Czujemy, że nasza działalność to tylko kropla w morzu.

Ale bez niej ocean byłby uboższy”.

 

Środowiskowy Dom Samopomocy działa od 1 września 2005 roku. Następnie od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 r. ŚDS działał wraz z Domem Dziecka w Sowczycach w strukturach Domu Pomocy Dziecku i Rodzinie w Sowczycach.  Pierwszym dyrektorem Domu  a tym samym jego założycielem była Elżbieta Polak, która prowadziła dom do 31.12.2006 roku. Następnie placówki zostały ponownie rozdzielone a w drodze konkursu nowym dyrektorem Domu od 1 stycznia 2007 roku została Katarzyna Balcerzak.

W roku 2008 Nasz Dom otrzymał statuetkę Emil 2008 za przełamywanie barier w środowisku osób niepełnosprawnych w kategorii placówka pomocy społecznej. Nagroda ta przyznawana jest przez stowarzyszenie i miesięcznik Bariery.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach  jest powiatowym ośrodkiem wsparcia dziennego typu A (dla osób psychicznie chorych), B (osób upośledzonych umysłowo), C (osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych) przeznaczonym dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych osób niepełnosprawnych z terenu powiatu oleskiego. Celem Domu jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym pełnienie społecznie aktywnej roli, umożliwienie integracji ze środowiskiem oraz indywidualny rozwój umiejętności, uzdolnień, nauka samodzielności i samoobsługi, zaspokajanie niezbędnych potrzeb społecznych, rehabilitacyjnych, edukacyjnych oraz zdrowotnych.

Ponadto celem naszej działalności jest to aby nasi podopieczni poczuli się ważnymi i pełnowartościowymi ludźmi. Przywracamy wiarę w siebie  i swoje możliwości a także w drugiego człowieka. Pomagamy podnieść poziom  umiejętności, odnaleźć mocne strony i ukryte dotąd zdolności a tym samym chcemy wyraźnie zaakcentować obecność osób niepełnosprawnych i pokazać różne formy ich działalności artystycznej. Przygotowujemy liczne występy artystyczne i przedstawienia, codziennie powstaje wiele wytworów prac artystycznych. Nasi podopieczni specjalizują się w wykonywaniu różnorodnych kartek okolicznościowych na każdą okazję, które są piękne, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, ponieważ robione samodzielnie i „z serca”.

Dom stwarza warunki do nabywania ważnych umiejętności życiowych w zakresie samoobsługi, zaradności, odpowiedzialności oraz kontaktów interpersonalnych poprzez  stosowanie różnorodnych form terapii, treningów oraz  integrację ze środowiskiem. Każdy uczestnik terapii posiada indywidualnie opracowany plan powstępowania wspierająco-aktywizującego, ewaluowany co pół roku przez kadrę specjalistów. Zajęcia odbywają się zgodnie z tygodniowym harmonogramem zajęć w grupach oraz w formie zajęć indywidualnych. W ramach treningu kulinarnego zapewniamy ciepły posiłek. Istnieje również możliwość korzystania z dowozu naszym środkiem transportu lub dowożenia podopiecznych przez rodziców.

Dom prowadzi działalność pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00

Kalendarium

maj 2024
P W Ś C P S N
« mar    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum